Диагностика на рак на черния дроб

30 март 2015
Изследвания за рак на черния дроб
При съмнение за тумор на черния дроб се провеждат следните диагностични изследвания:
- Събеседване с лекар за снемане на анамнеза и извършване на физикален преглед.
- Пълно изследване на кръв. Помага за определяне на степента на увреждане на чернодробната функция и на останалата част на тялото и е много важно, за да се избере най-подходящото лечение.
- Изследване на туморни маркери в кръвта. Маркерът, който се използва, се нарича алфа-фетопротеин. Изследването е полезно, макар и да не е напълно специфично за рак на черния дроб, тъй като е възможно да са налице чернодробни тумори без повишени нива на алфа-фетопротеин и обратно, да са налице повишени нива на алфа-фетопротеин, които не са свързани с тумор на черния дроб, а с други процеси като хепатит, цироза, и т.н.
- Ехографско изследване на черен дроб: безопасна техника, основана на излъчването на ултразвукови вълни. При отразяването им се получават изображения на черния дроб и на процесите, които протичат в него.
- Компютърна аксиална томография (КАТ) и/или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР): образни изследвания, които допълват ехографското изследване, с цел да се направи преценка на уврежданията на черния дроб и да се установи дали туморът се е разпространил в други части на тялото. Това са по-прецизни изследвания, които се правят след ехографията при съмнения за рак и други заболявания.
- Ангиография: образна техника за преценка на васкуларизацията на тумора и на останалата част на черния дроб, която е полезна за назначаването на някои видове лечение като хирургическа резекция или интраартериална химиотерапия.
- Лапароскопия: минимално инвазивна хирургична процедура за изследване на коремната кухина, с цел да се направи биопсия на черния дроб и да се установи действителния стадий на туморното заболяване.
Ракът на черния дроб може да се диагностицира чрез така наречените динамични образни изследвания, при които васкуларизацията на съмнителния за тумор участък се съпоставя с тази на нормалната чернодробна тъкан.
Няма коментари. Ако желаете напишете вие първи коментар.
Напиши коментар