Оперативно лечение на рак

Хирургическата интервенция обикновено е основното лечение на определени тумори. Допреди няколко десетилетия бе агресивно лечение, тъй като целта бе да се отстрани тумора с колко е възможно по-голямо количество околна здрава тъкан, за да се премахнат всички туморни клетки.
Понастоящем, с развитието на новите хирургически техники, е възможна намесата със задоволителни резултати при множество болни, като в повечето случаи се запазва органът, където се е намирал тумора, както и функционирането му (щадяща или органосъхраняваща операция).
Оперативното лечение на рак е показано при видовете, които не са разпространени в други органи. Също така има много важна роля при диагностирането и изследването на разпространението на заболяването.
В зависимост от целите си може да бъде:
Превантивно – прилага се за отстраняването на изменения, които с времето могат да станат злокачествени.
Диагностично – отделя се проба от тъканта, за да бъде изследвана с микроскоп (биопсия) и да се отхвърли или потвърди, че увреждането е рак. Понякога, ако туморът е малък, може да бъде изцяло отстранен при диагностиката.
За определяне на стадия – позволява да се установи разпространението на тумора.
Лечебно – премахва се целият тумор със заобикалящата го здрава тъкан. Целта е да се излекува рака.
Палиативно – използва се за лечение на усложнение на тумора и намаляване на симптомите, които предизвиква.
Възстановително – целта му е да се възстанови вида и/или функцията на даден орган след провеждането на лечебна хирургическа намеса.
Преди всяка операция е необходимо предоперативно изследване. То включва кръвни изследвания, електрокардиограма, рентгенова снимка на гръден кош и консултация с анестезиолог, който да оцени риска от операцията и най-подходящия вид упойка.
Освен това, след обясненията на хирурга, пациентът трябва да подпише информирано съгласие, където е отразена цялата информация относно операцията. Чрез него заявява, че е получил и разбрал въпросните обяснения.
Страничните ефекти от оперативно лечение на рак варират в зависимост от локализацията на тумора, макар че определени последици са общи за всяка локализация, като болката от хирургическата рана.
Виж продължение: Какво представлява хирургическата интервенция
Няма коментари. Ако желаете напишете вие първи коментар.
Напиши коментар