Оперативно лечение при рак на черния дроб

При хирургичната резекция туморът се отстранява заедно с най-малко 1 cm от здравата тъкан.
За извършването ѝ е необходимо наличието на добра чернодробна функция и отсъствие на цироза.
Обикновено се отстраняват единични тумори или няколко тумора с големина до 3 cm.
Необходимо е да се направи правилна предоперативна преценка, при която да се отхвърли наличието на метастази извън черния дроб, и да се проведат образни изследвания, за да се установи структурата и кръвообращението на черния дроб. Освен това пациентът трябва да има добра чернодробна функция с отсъствие на цироза.
След отстраняването на тумора пациентът трябва да бъде внимателно наблюдаван.
Важно е да се лекува болестта, която води до развитие на рак на черния дроб, като хепатит В или хепатит С. Лечението с интерферон или антивирусни средства подобрява преживяемостта.
В случай, че туморът рецидивира в черния дроб, може да се направи втора хирургична резекция.
При пациенти с много специални медицински характеристики, може да се извърши чернодробна трансплантация.
Други локални методи за лечение на рак на черния дроб
Използват се когато туморът е неоперабилен, било поради неговия размер, било поради броя на лезиите и тяхната локализация в чернодробната тъкан.
Криохирургия
Криохирургията е локален метод на лечение, при който с помощта на специален инструмент туморът в черния дроб се замразява и унищожава.
Подкожно инжектиране на етанол
Подкожното инжектиране на етанол е стар, но все още ефективен в определени случаи локален метод на лечение. С помощта на игли се инжектира алкохол директно в тумора, за да се унищожат злокачествените клетки.
Радиочестотна аблация
Радиочестотната аблация е също локален метод на лечение. Извършва се с помощта на инструмент, генериращ радиочестотни вълни, които се трансформират в топлина и могат да унищожат туморната тъкан.
Артериална химиоемболизация (TACE)
Артериалната химиоемболизация е локален метод на лечение, при който през артериите в тумора се въвежда лекарство (най-често адриамицин). Чрез него се постига некроза на тумора и временно облекчаване на болката. Впоследствие артериите се емболизират, за да се спре притока на кръв към тумора.
Посочените по-горе техники – криохирургия, инжектиране на етанол, радиочестотна аблация и артериална химиоемболизация – могат да се използват при пациенти с неоперабилни малки локализирани тумори с размер до 5 cm.
Няма коментари. Ако желаете напишете вие първи коментар.
Напиши коментар